+420 607 762 334 m.peskova.moj@seznam.cz

Lipno se stalo oblíbeným rekreačním střediskem nejen pro letní turistiku. Vyžití zde naleznou rodiny s dětmi, sportovci, pěší turisté, ale také milovníci přírody či cestovatelé za adrenalinem. Lipenská přehrada byla dokončena již v polovině dvacátého století, nyní zde najdete mnoho turistických aktivit ve spojení s krásnou přírodou a úchvatnou vodní scenérií.

Active Park Lipno je ideálním místem pro aktivní dovolenou. Zvláště pro děti je areál velmi dobře zařízen.
Zajímavým zpestřením výletu může být návštěva lanového parku. Určen je především rodinám s dětmi, ale na své si přijdou i adrenalinoví a sportovní nadšenci. Park má přes 500 metrů lanových překážek, při jejichž zdolávání budete mít výhled na Lipenské jezero. Pro milovníky adrenalinu je určen speciální 150 metrů dlouhý sjezd na kladce. Nezkušeným lezcům a dětem jsou k dispozici z také instruktoři.

Pro cyklisty a sportovce se v areálu nachází Bikepark Fun Ride Trail. Přes 1500 metrů jízdy lesem podél lanovky nabízí zábavu i dětem a začínajícím jezdcům v sedlech kol. Půjčovna speciálních sjezdových kol se nachází na místě.
Je zde možnost zapůjčení horských kol, in-line bruslí nebo vodních plavidel.
Velmi oblíbená, především u mladých návštěvníků, je bobová dráha. Zažijte nevšední zážitek z jízdy téměř kilometrovým korytem s výhledem na Lipenskou přírodu. Samy mohou jet děti od tří let, s rodiči nebo ve dvojici pak může bobovat kdokoliv. Rychlost můžete sami regulovat, na trase jsou i tunely a terénní zlomy.

Navštívit můžete také Stezku korunami stromů. Na vrchol hory Kramolín turisty dopravuje lanovka, podél níž vede Bikepark. Kromě nádherného výhledu na zdejší přírodu se tedy můžete pokochat i uměním sportovců pod vámi. Od lanovky vede přímá trasa ke stezce v korunách stromů. Během cesty jsou na stezce umístěny lanové stanice určené především mladým návštěvníkům. Provázet vás budou také informační tabule o zdejší Šumavské přírodě a jejích obyvatelích. Krásnou přírodu, okolní pohoří a atmosféru lesů si můžete užívat ze 40 metrů vysoké vyhlídkové věži umístěné na konci stezky. Za jasného počasí je výhled na vrcholky Alp, velkou část Lipenského jezera, okolí Šumavy i Novohradské hory. Ve věži je umístěn 52 metrů dlouhý tobogán (nejdelší v České republice), který vede dolů z věži až na začátek trasy.

Zastáncům aktivního odpočinku je vyhrazeno místo v Aquaworldu Lipno. Pro návštěvníky je k dispozici několik bazénů, řeka s peřejemi a protiproudem, brouzdaliště pro děti, bazének s masážními tryskami a mnohé další možnosti relaxace i sportu. Na celkové uvolnění po těžkém dni můžete využít finské vonné sauny či masáže.
V budově Aquaworldu v Lipně nad Vltavou nalezneme zábavu zejména pro děti také v Hopsáriu. Prolézací věž s překážkami, střílecí děla, fontána na pěnové míčky, dvojskluzavka, míčový bazének, trampolína i nafukovací klokanice Sára – to vše láká pustit se do dětských hrátek. Nechybí ani batolecí koutek – míčový bazének, stavebnice a houpačky. Za hezkého počasí je otevřena i venkovní část Hopsária, kde si můžete vyzkoušet skluzavku na nafukovacích kruzích a dráhu pro šlapací auta. Občerstvit se můžete ve zdejším bistru.

Pokud si bude chtít na chvíli odpočinout od svých ratolestí a zároveň jim poskytnou skvělou zábavu, můžete využít služeb Playroom Lipno, herního koutku pro děti.
Kromě různých aktivit v areálu si můžete v létě užívat i Lipenského jezera. Máte možnost plavby na plachetnici, plavání či jiných vodních hrátek, které bývají u jezera každoročně připravené (vodní nafukovací skluzavky a další vodní atrakce nejen pro děti). I v zimě se zde však najde využití nádrže – bruslení. Každoročně je upravováno přes 11 kilometrů bruslařské dráhy. Pro sportovce je však připraveno 38 kilometrů dráhy z Lipna nad Vltavou až do Perneku.

Zimním výletníkům je určeno také lyžování na svahu ve Skiareálu Lipno. V tomto pětihvězdičkovém moderním lyžařském středisku si přijdou na své lyžaři, pro které je zde devět sjezdovek o délce více než 8 kilometrů, a to jak rodiny s dětmi a začátečníci, tak i zkušení lyžaři, i běžkaři (přes 40 kilometrů běžeckých stop). Snowboardovým nadšencům se areál jistě zavděčí snowparkem s upravenými sjezdovkami, kde nechybí překážky (bedna, dance floor, zábradlí apod.) a je konstruován tak, aby poskytl zábavu jak nejmenším snowboarďákům, tak i zkušeným jezdcům.

Pokud chcete podniknout nějaký výlet do okolí, máte na výběr spoustu tras s krásnými výhledy na úžasnou Lipenskou přírodu i zajímavými památkami.
V okolí Lipna nad Vltavou je možné navštívit hrad Rožmberk, asi 20 minut jízdy autem. Prohlídková trasa přivádí návštěvníky do doby posledních Rožmberků, zejména pánů Viléma a Petra Voka, a je otevřen celoročně. Hrad je ve stylu gotického romantismu, pyšní se bohatě zdobenými dřevěnými schodišti, zbrojnicí s výstavou zbraní a výzbrojí, malířskou výzdobou Rytířského sálu, Křižáckou galerií, ve které jsou umístěny portréty fiktivních vůdců křížových výprav, hradní sbírka obrazů slavných malířů i portréty slavných osob – například Perchty z Rožmberka, známé jako Bílá Paní.
Návštěvníky jistě zaujme i Katovna, muzeum Hrdelního soudnictví, ve které jsou exponáty mučící nástroje, oprátky, a nevyhnete se ani ukázkám jejich funkčnosti přímo na návštěvnících.