+420 607 762 334 m.peskova.moj@seznam.cz

V Chráněné krajinné oblasti Blanský les lze navštívit mnohé dominanty jihočeské přírody a podhůří Šumavy, rostou zde vzácné rostliny, 18 vzácných chráněných stromů a celá zdejší příroda dýchá na návštěvníky svou čistotou a krásou. Toto přírodně zachované území s mnoha krásnými místy se nachází přibližně 22 km od obce Mojné.
Představuje krásu přírody, pozůstatky z dob králů a knížat i historické památky.
Najdeme zde rozhlednu Kleť, která je zároveň nejvyšším bodem celé CHKO. Hora je od Mojného vzdálena 18 km. Turisté se mohou na vrchol dostat pomocí lanovky nebo po cestě, která vede mezi lesy přímo pod lanovkou, a to buď pěšky nebo na kole. Výstup zvládají i rodiny s malými dětmi nebo se psy. Z rozhledny (Josefovy věže) je krásný výhled na celé Českobudějovicko, Krumlovsko a blízké okolí. Pod věží je restaurace, kde se můžou návštěvníci občerstvit. Nedaleko můžete navštívit také hvězdárnu, která se zabývá zejména planetkami, ale také mnohými jinými zajímavostmi vesmíru.

Dívčí kámen
Tuto středověkou památku můžeme navštívit asi 14 km od Mojného. Romantická zřícenina se rozprostírá na vysoké skále uprostřed překrásné přírody nad soutokem Křemžského potoka.
Okolní příroda vyniká především množstvím skalních útvarů, meandrů na vodních tocích i zajímavými rostlinami a živočichy. Samotný hrad byl založen Rožmberky ve 14. století. V prostorách hradu se konají různé výstavy, koncerty, historická, šermířská a divadelní představení, středověké trhy a historické hry.

Klášter Zlatá koruna
Tento cisterciácký klášter je jedním z nejcennějších gotických staveb ve střední Evropě. Leží v hlubokém vltavském údolí a tak si zachovává svou zvláštní poklidnou atmosféru.
Tato kulturní památka nabízí dva prohlídkové okruhy. Na první trase si můžete prohlédnout bývalý klášter, gotickou patrovou kapli Andělů strážných a prohlídka je zakončena v kostele Nanebevzetí Panny Marie, největším chrámu v jižních Čechách. V druhém okruhu je možné projít expozici v prvním patře, která se zabývá historicko-literárním děním na česko-rakousko-německém pomezí od středověku do současnosti. V roce 2012 klášter získal jedinečné renovované koncertní křídlo, které je jediným nástrojem svého druhu na světě.

3D Prohlídka: http://www.kudyznudy.cz/Foto-a-video/3D-Prohlidky/Klaster-Zlata-Koruna.aspx

Vrch Kluk
Podle legendy vznikl tento kopec díky chlapci, který vjel při orání do kamene. Sedlák z Habří ho proklel a následkem kletby se proměnil ve skálu.
Zalesněný vrch najdeme nad obcí Křemže, naproti rozhledně Kleť.

Archeopark Netolice
Rekonstruovaná památka přemyslovského hradu láká návštěvníky archeologickým parkem a moderním pojetím tehdejší doby je vtáhne do dění. Všechny práce jsou prováděny středověkými nástroji, dobovými technikami i materiálem. Díky strážní věži se můžete kochat výhledem na Netolice a Šumavu i celé opevnění. Hradiště se nachází nedaleko centra Netolic, asi 32 km od Mojného.

Holašovice
Stavby v této malebné vesničce se pyšní selským barokním stylem, který nemá v Evropě obdoby. Najdeme zde mnoho krásných staveb s bohatě zdobenými průčelími, původní statky i poddanské domy, které určitě stojí za zhlédnutí, ale také například jihočeský Stonehenge – megalitický kruh z obřích kamenů, údajně se zvláštní energií.
Konají se zde také každoročně v červenci Selské slavnosti. Sjíždí se sem na 230 umělců a řemeslníků, aby návštěvníkům předvedli lidové tradice, zvyky, řemesla a umění. Můžete si odtud tedy odnést výrobky z keramiky, proutí, paličkované krajky, podívat se na práci řezbářů, mincovníků, dráteníků, kovářů, hrnčířů a mnohých dalších. Po dobu celé akce jsou k dispozici také tvůrčí dílny, kde mohou děti vytvořit výrobky, ať už tiskem na textil, navlékáním korálků, malováním motivů zvířátek, malováním keramiky nebo ručním zdobením perníku. Také se mohou projet na koni či chytat ryby. Vystoupí zde také jihočeské heligotky a nebude chybět ani jarmareční zpěv.