+420 607 762 334 m.peskova.moj@seznam.cz

Toto krásné historické město s atmosférou středověku se nachází necelých 11 km od obce Mojné. V době svého největšího rozkvětu bylo sídlem pánů z Rožmberka a jeho barokní podoba je spojena s rodem Schwarzenberků. Najdeme zde mnoho krásných míst, mezi nimiž vyniká například zámek se zahradami a medvědím příkopem. Celé město svou atmosférou dýchá na návštěvníky dějinami.


Od dubna do října je návštěvníkům zpřístupněn hrad a zámek Český Krumlov. Při prohlídkách je možné vybrat si ze 2 tras. Kromě autenticky zařízených interiérů ze 16. až 19. století je možné prohlédnout si také válcovou zámeckou věž s vyhlídkovým ochozem a hladomornou, tři galerie nebo také Václavské sklepy.
Již od 18. století je zámek proslaven Medvědím příkopem, v němž nyní žijí medvědi Vo a Kateřina společně s jejich medvíďaty Daxi a Hubertem.
Na pátém nádvoří zámku stojí barokní divadlo, které je jedním ze 4 světových unikátů z 18. století. Dochovalo se mnoho divadelních her z doby 17. až 18. století, a také kostýmy a rekvizity. V divadle se v dnešní době hraje už jen při zvláštních příležitostech, slouží však jako neobyčejné divadelní muzeum.
Dále lze navštívit také 3 galerie o současných uměních (sklářství, keramické a výtvarné umění).
Nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence je hradní muzeum. Představuje nevýznamnější události vztahující se k historickým vlastníkům panství. V biografu jsou promítány filmy z počátku 20. století vztahující se k Českému Krumlovu a blízkému okolí.
Součástí zámeckého areálu je také barokní zahrada. Nalezneme zde nádherné ornamenty tvořené zelení, staré majestátní stromy i několik soch a fontán. V Horní zahradě je známá divadelní scéna – otáčivé hlediště. Kouzlo mu dodává okolní prostředí tvořené také letohrádkem Bellarie. Tato rokoková památka skrývá v podzemí barokní kuchyni a umělou jeskyni. Samotné otáčivé hlediště má 644 míst a poprvé se roztočilo v roce 1958 poháněno lidskou silou.
Celý historická komplex je zapsán v seznamu UNESCO.

Za návštěvu stojí i mnoho muzeí, například muzeum vltavínů. Během jeho návštěvy se turisté dozví mnohé zajímavosti o těchto krásných a tajemných minerálech, které k nám přiletěly z vesmíru, i o dalších kosmických tělesech, jako jsou asteroidy, meteority a jejich srážky ve vesmíru. Je možné také prohlédnout si vzorky meteoritů a krátery.
Především mezi dětmi je oblíbené muzeum loutek – pohádkový dům. Výstava zahrnuje přes 200 loutek, mezi nimiž najdeme loupežníky v lesích, vodníky na dně Vltavy, statečné prince i sličné princezny ohrožované nebezpečnými draky. Zavítali sem i Spejbl s Hurvínkem, Faust a Kašpárek.
Milovníci motoristiky mohou zavítat do muzea historických motocyklů. Expozice je vystavena v budově starého Krumlovského mlýna, k vidění je zde přes 20 motocyklů českých i zahraničních značek.

S tajemstvím výroby zlatého moku a zákulisím přípravy piva se můžete seznámit v pivovaru Eggenberg. Exkurze od varny přes sklepy až po degustaci piva je zajímavým zpestřením výletu do Českého Krumlova. Můžete zde také posedět v renesančních rožmberských pivovarských zahradách s mnoha historickými památkami, například panským domem, ohradními zdmi, zahradním altánem a dalšími prvky připomínajícími historii tohoto místa.

Spoustu zábavy si můžete užít také v grafitovém dole. Před samotnou prohlídkou jsou návštěvníci vybaveni speciálním oblečením a důlní lampou. Do podzemí jsou dopraveni vlakem, dále už je možné pokračovat pěšky. Při návštěvě dolů si můžete také prohlédnout stroje dříve využívané při práci, seznámíte se se způsobem těžby grafitu i s následnou výrobou produktů. Prohlídka trvá kolem 1,5 hodiny a délka trasy je 2 km, přičemž větší část cesty urazíte hornickým vláčkem.

Příznivce sportu jistě potěší golfové 18 jamkové hřiště Svachovka (Svachova Lhotka).

Mnoho turisty navštěvovaných míst najdeme i v okolí Českého Krumlova. Je zde mnoho hradů, rozhleden, zřícenin a klášterů, ale také zábava pro děti, jako například dětská centra a sezónní akce, třeba Slavnosti pětilisté růže.

Každoročně se začátkem března koná krumlovský masopust, obnovená lidová tradice, při níž můžete pozorovat pestrobarevná procesí masek, pouliční divadelníky, kejklíře i muzikanty.

Slavnosti nesoucí se v renesančním duchu středověkých soubojů, rytířských turnajů, dobových řemeslníků, kejklířů, muzikantů a lidových tradicí můžete navštívit od pátku 20.6. v Českém Krumlově. Při Slavnostech pětilisté růže Vás obklopí tajemná středověká atmosféra, vystupovat bude přes 70 souborů a ulicemi města se bude procházet 650 kostýmovaných postav. Prohlédnout si můžete historický šerm, tanec, poslechnout si dobovou hudbu, obdivovat triky kejklířů a komediantů a nedílnou součástí slavností jsou i historické trhy, divadlo nebo hry. Chybět nebude ani ohňová show, populární hudba, lidová veselice nebo živé šachy.

Na Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově se můžete těšit na přelomu července a srpna. Konat se bude v historických částech města, na zámku, v zahradách i v barokním divadle. Vystupovat zde budou přední zahraniční i čeští interpreti, přibližně třicet koncertů nabízí hudbu od 15. století až po současnost.